Strona główna » Sprzątanie – tips & tricks » Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż / wynajem?

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż / wynajem?

mieszkanie na wynajem

Jak niskim kosztem podnieść wartość nieruchomości? Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż / wynajem?

Wszyscy lubimy myśleć o sobie jako osobach raczej rozsądnych, które przy podejmowaniu decyzji lub dokonywaniu zakupu domu lub samochodu, będą kierować się analizą faktów i obiektywną kalkulacją. Jednak według psychologów większość naszych decyzji, nawet tych, które wiążą się ze sporym nakładem finansowym, jest przez nasz mózg podejmowana w ciągu kilku sekund, niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. Ile w tym prawdy – nie wiemy, ale o jednym jesteśmy przekonani – znaczenia pierwszego wrażenia nie da się przecenić. Dlatego przygotowując dom na sprzedaż albo wynajem, warto zadbać o to pierwsze, a może i drugie wrażenie potencjalnego nabywcy. 

Po pierwsze, nie remontuj

Przeprowadzanie generalnego remontu nie podniesie ceny nieruchomości i w większości wypadków będzie dla nas tylko stratą finansową. Nawet najwyższej jakości glazura albo marmurowe parapety nie muszą skłonić kupującego do wyłożenia większej sumy na zakup domu. Przeciwnie, bardzo często preferowane są mieszkania „do lekkiego remontu”, bo nowi nabywcy zamierzają je urządzić według własnych gustów – w końcu jest to prawdopodobnie najprzyjemniejsza część zakupu domu. 

Nie remontuj, ale napraw

Kiedy mieszkamy w domu całe lata, niepostrzeżenie przyzwyczajamy się do niewielkich usterek, takich jak lekko skrzypiąca furtka albo zacinająca się klamka w drzwiach do łazienki, i zupełnie nam one nie przeszkadzają. Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet takie drobiazgi będą składały się na całość wrażenia, jakie odniesie ktoś, kto ogląda nasz dom po raz pierwszy. 

Przybrudzone okolice kontaktów, przepalone żarówki, kapiący kran, zniszczone fugi w łazience – takie drobne naprawy nie kosztują wiele, ale ich zaniedbanie może kosztować utratę klienta. Bardzo ważne jest także sprawdzenie ogólnego stanu ścian i podłóg, szczególnie jeśli wystawiane mieszkanie nie jest już zamieszkiwane – wszystkie ubytki będą w pustych pomieszczeniach bardzo rzucały się w oczy, dlatego trzeba je uzupełnić i wygładzić.

Jeśli wystawiamy mieszkanie pod wynajem, to najlepiej byłoby ściany odmalować w jakimś neutralnym kolorze, który nikogo nie zniechęci. Odświeżone ściany ogromnie przyczynią się do ogólnego wrażenia czystości. Przy wynajmowaniu mieszkania koniecznie trzeba też upewnić się, że stan techniczny wszystkich instalacji i urządzeń spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Czysty dom to ładny dom

Na koniec warto zadbać o porządek i czystość w mieszkaniu, w tym celu warto skorzystać z fachowców z naszego serwisu Posprzatajmi.pl. Warto wiedzieć jak posprzątać dom: jak poradzić sobie z plamami na dywanie, jak wyczyścić piekarnik, i wiele innych podpowiedzi, jak posprzątać dom przed wystawieniem go na sprzedaż.

Jeśli wystawiane na sprzedaż mieszkanie jest wciąż zamieszkiwane to przed okazaniem dobrze będzie schować przedmioty, które mogą „zagracać” i optycznie zmniejszać pomieszczenia, np. wózek dla dziecka albo suszarkę na pranie.

Pamiętajmy też, że pierwsze wrażenie to nie tylko wrażenie wzrokowe. Bardzo ważny jest zapach, jaki przywita zainteresowanych kupnem naszego domu, dlatego warto porządnie mieszkanie przewietrzyć. Dom będzie przyjemnie pachniał, jeśli przy sprzątaniu użyjemy dobrej jakości środków czyszczących. Możemy też kupić odświeżacz powietrza o ładnym, niezbyt intensywnym zapachu lub, jeśli nie przepadamy za syntetycznymi odświeżaczami, rozłożyć w domu woreczki z suszoną lawendą.

Sprzedaż domu wiąże się z szeregiem spraw do załatwienia i może nam brakować czasu na wszystkie porządki i naprawy, bo nawet te niewielkie, będą wymagały trochę pracy. Nie próbujmy za wszelką cenę dźwigać wszystkiego na własnych barkach – skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej może być przy tej okazji naprawdę dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *