Strona główna » Sprzątanie – tips & tricks » Jak usunąć tapetę ze ściany i sufitu?

Jak usunąć tapetę ze ściany i sufitu?

usuwanie tapety ze scian

Tapetowanie pomieszczeń, samo w sobie, jest dość łatwą częścią remontu, a nowoczesne rodzaje tapet jeszcze ułatwiły to zadanie. Z kolei usunięcie starej tapety może nastręczać trudności, dlatego jeśli podjęliście się samodzielnego usuwania tapet, warto wiedzieć, jak się za to zabrać. W tym artykule podpowiadamy nie tylko jak zrywać stare tapety, ale również jak zabezpieczyć pomieszczenia przed pracą. Dzielimy się także sprawdzonym metodami jak posprzątać dom po remontowym bałaganie.

Przygotowanie pomieszczenia

Będzie się działo, będzie bałagan. Właściwie zabezpieczony pokój oznacza mniej żmudnego sprzątania później, dlatego zanim zabierzesz się za zrywanie tapety, przygotuj pomieszczenie:

1. Zdejmij wszystko ze ścian: obrazy i nawet gwoździe i kołki.

2. Usuń meble z pokoju. Jeśli czegoś absolutnie nie da się wynieść, dokładnie przykryj mebel folią i zabezpiecz ją taśmą.

3. Odetnij prąd w pokoju i odkręć kontakty.

4. Na podłodze wzdłuż ścian rozłóż stare ręczniki i przykryj całą podłogę folią. Folię przymocuj taśmą.

Warto dodać, że na rynku znajdują się firmy, które przygotują Twoje mieszkanie do zamieszkania po remoncie. Posprzątają i odpylą. Przykładowe firmy sprzątające w Lublinie.

Usuwanie tapety

Nowsze tapety są często usuwalne i wystarczy oderwać dolny róg tapety (być może trzeba go będzie najpierw podważyć szpachelką), pociągnąć tak, aby oderwać tapetę na całej szerokości, a następnie odrywać wzdłuż, w kierunku sufitu. Do usunięcia tapety starego typu najlepiej użyć skoncentrowanego płynu do usuwania tapet, który można kupić w sklepach z artykułami budowlanymi. Ważne jest, aby nie nakładać preparatu od razu na ogromną część ściany, bo wyschnie, zanim zdążysz zerwać tapetę:

• Wymieszaj płyn z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

• Nałóż preparat na część ściany używając szerokiego pędzla lub spryskiwacza.

• Pozostaw na 10 minut.

• Usuwaj tapetę przy pomocy skrobaka.

Niektóre tapety, na przykład tzw. zmywalne, nie nasiąkają łatwo wodą, więc aby zwiększyć ich chłonność przetrzyj powierzchnię tapety papierem ściernym i zrobić dziury w tapecie. Następnie namocz ścianę używając wody w butelce ze spryskiwaczem i zostaw na 20 minut. Potem użyj płynu do usuwania tapet i postępuj jak powyżej.

Zrywanie tapet z sufitu przebiega podobnie, z tym, że wymaga użycia drabiny, i nieraz długich godzin w pozycji z podniesionymi rękami, dlatego na usunięcie tapety z sufitu trzeba przeznaczyć więcej czasu.

Przed położeniem nowej tapety lub malowaniem, ściany trzeba umyć i być może zaszpachlować ubytki, jeśli takie powstały podczas odrywania starej tapety. 

Sprzątanie po remoncie

Dobre przegotowanie pomieszczeń przed remontem oszczędzi ci dodatkowej pracy, jak zeskrobywanie resztek kleju z mebli czy usuwanie farby z podłogi, nie uchroni jednak przed dużą ilością kurzu na ścianach, podłogach i oknach, a nawet wewnątrz mebli. Nawet najlepiej zabezpieczone mieszkanie będzie po skończonym remoncie wymagało porządnego sprzątania:

1. Aby usunąć kurz ze ścian, umyj je używając miękkiej szmatki i wody z łagodnym detergentem.

2. Zbierz większe śmieci z podłóg, a następnie zamieć szczotką z dość twardym włosiem.

3. Odkurz podłogi i dywany.

4. Usuń ewentualne pozostałości farby lub innych preparatów z ram i szyb okiennych, a następnie umyj okna.

5. Odkurz i umyj półki, wnętrza szaf i szuflad.

6. Umyj drzwi, klamki, kaloryfery i wszystkie inne elementy, na których został kurz albo resztki preparatów.

7. Dokładnie posprzątaj łazienkę.

8. Jeszcze raz odkurz i umyj podłogę.

Remont domu zwykle kosztuje nie tylko sporo pieniędzy, ale też mnóstwo wysiłku. Nawet jeśli doskonale wiemy, jak posprzątać dom, sprzątanie po remoncie warto przekazać fachowcom, którzy sprawnie i szybko z nim się uporają. Sprzątanie szybko i sprawnie zamówisz sprzatanie online na posprzatajmi.pl, dzięki temu będziesz mógł złapać oddech nie tylko po remoncie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *