Strona główna » Sprzątanie – tips & tricks » Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

czyszczenie pierkanika

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Zapach pysznego domowego jedzenia to element domowej atmosfery. Łatwo przywołać wspomnienia ‘prawdziwego domu’, kiedy myślimy o rosole gotowanym przez babcię lub pachnącym makowcu. Jednak spalony tłuszcz i zeschnięte resztki jedzenia mogą zepsuć smak i zapach przygotowywanych potraw. Z kolei czyszczenie piekarnika to dla niejednego z nas istna kara za grzechy. Nie musi tak być.  Tutaj znajdziecie szczegółowe instrukcje jak wyczyścić piekarnik tradycyjną metodą.

Jeśli wolałbyś sprzątanie powierzyć specjalistom. Zapoznaj się z wachlarzem usług sprzątania, które oferujemy.

Czasem jednak nie chcemy używać silnych chemicznych środków. Może dlatego, że nie mamy wystarczająco dużo czasu, żeby później piekarnik porządnie wywietrzyć, albo po prostu preferujemy bardziej naturalne sposoby. I tu dobra wiadomość: Naturalne środki też mogą być bardzo skuteczne.

Nawet jeśli stosujemy naturalne środki czyszczące, pamiętajmy o zakładaniu rękawic ochronnych – bohaterowie domowych sposobów czyszczenia, jak ocet czy soda, również mogą podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli wystawiamy ręce na ich oddziaływanie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut.

Przed zabraniem się do pracy wyjmij z piekarnika wszystkie tace i ruszty – o tym jak je wyczyścić piszemy w osobnym akapicie poniżej.

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą octu?

Potrzebne będą: 

• biały ocet spirytusowy

• butelka ze spryskiwaczem

• gorąca woda

• żaroodporne naczynie

• miękki czyścik druciany lub gąbka do szorowania

Przelej ocet do butelki i dokładnie spryskaj wnętrze piekarnika. Żaroodporne naczynie wypełnij wodą zmieszaną z octem w proporcji pół na pół. ‘Piecz’ przez 30 minut, następnie wyłącz piekarnik, żeby trochę przestygł. Kiedy piekarnik nie jest już gorący, ale wciąż jeszcze ciepły, wyczyść go używając gąbki i pozostałej wody z octem. Na koniec użyj octu i starej gazety, aby wyczyścić drzwiczki piekarnika.

Ocet jest nietoksyczny, więc nawet jeśli początkowo zapach będzie intensywny – wywietrzeje stosunkowo szybko, a jego ewentualne opary w żaden sposób nie zaszkodzą jedzeniu podczas pieczenia. 

Czyszczenie sprzętów AGD możesz zawsze zlecić specjalnej firmie sprzątającej.

piekarnik mycie
Czyszczenie piekarnika bywa trudne

Czyszczenie piekarnika z użyciem sody spożywczej

Jeśli masz do dyspozycji trochę więcej czasu, możesz zdecydować się na wyczyszczenie piekarnika z pomocą sody oczyszczonej. Efekt może być jeszcze lepszy niż w przypadku pierwszej metody – polecamy ten sposób przy mocno zabrudzonych urządzeniach!

Potrzebne tym razem są:

• spora ilość sody oczyszczonej

• szklanka octu w butelce ze spryskiwaczem

• ściereczka z mikrofibry

• szpatułka plastikowa lub silikonowa

• woda

Zmieszaj pół kubka sody z kilkoma łyżkami wody, tak aby powstała gęsta pasta – taka, która nie spłynie ze ścian piekarnika. Rozprowadź pastę wewnątrz urządzenia trochę szorując, zwłaszcza co brudniejsze miejsca, i pozostaw na co najmniej 12 godzin. 

Kiedy już soda wykona swoje zadanie, użyj wilgotnej ściereczki, żeby przetrzeć piekarnik usuwając zabrudzenia i pastę. Może też przydać się silikonowa szpatułka do skrobania. Octem w sprayu spryskaj piekarnik – ocet wchodzi w reakcję z sodą – dzięki temu usunie jej pozostałości, zwłaszcza z miejsc, które trudno wytrzeć ściereczką. Na koniec znów dokładnie wytrzyj całe urządzenie. I gotowe!

Jak umyć ruszty piekarnika?

Wyściel wannę starymi ręcznikami – dzięki temu metalowe ruszty nie porysują emalii. Połóż na nich elementy piekarnika i dodaj pół kubka płynu do naczyń. Zalej gorącą wodą tak, aby ruszty były w całości zanurzone. Pozostaw na co najmniej 4 godziny. Po takim namaczaniu wystarczy szczotka do naczyń, aby dokończyć czyszczenie. Na koniec wszystkie dokładnie opłucz i wytrzyj do sucha.

Czy ktoś z Was próbował już czyścić piekarnik domowymi sposobami? Czy byliście zadowoleni z efektów? Może znacie inne sposoby niż te, które my polubiliśmy? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *